Jak walczyć z wilgocią w łazience?

Wilgoć w łazience jest czymś naturalnym. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy na nią skazani na zawsze. Pamiętajmy o tym że wysoka temperatura i wysoki poziom wilgoci to najlepsze warunki do rozwoju bakterii i grzybów, które zaczną się pojawiać w narożnikach, szczelinach i innych trudno dostępnych miejscach. Aby z tym skutecznie walczyć, należy stosować się do kilku zaleceń.

Otwieraj często okno w łazience

Nie ma lepszego sposobu na pozbycie się wilgoci z łazienki niż jej częste wietrzenie. Jeżeli tylko łazienka posiada okno, otwieraj go jak najczęściej, szczególnie tuż po kąpieli. Jeżeli warunki pogodowe na to pozwalają, można także zażywać kąpieli przy otwartym oknie.

Stosuj wyciąg wentylacyjny

Wyciąg wentylacyjny powinien być obecny w każdej łazience, w której nie ma okien. Jego działanie polega na usuwaniu wilgotnego powietrza do kanału wentylacyjnego i zasysaniu suchego powietrza z innych pomieszczeń. Warto pamiętać o tym, aby drzwi do łazienki były wyposażone w otwory wentylacyjne. Można również pozostawić uchylone drzwi, aby do środka dostawało się świeże i suche powietrze.

Wycieraj wilgoć po kąpieli

Po każdej kąpieli należy wytrzeć wilgoć zebraną na podłodze, a także elementach brodzika lub wanny. Duże plamy wody, pozostawione same sobie będą wysychać przez długi czas, stając się miejscem rozwoju bakterii.

Korzystaj z pochłaniaczy wilgoci

Umieszczając w łazience pochłaniacz wilgoci przyspieszysz proces osuszania powietrza. Współczesne pochłaniacze są produkowane w wielu ciekawych kształtach i pełnią również funkcje dekoracyjne.