Jaki brodzik do łazienki?

Kabina prysznicowa zamiast wanny. Oszczędność miejsca, czasu i pieniędzy. Problem zaczyna się jednak wtedy, kiedy zamierzamy wybrać brodzik. Czym się kierować? Na co zwracać uwagę? Jaki brodzik będzie najwygodniejszy do użytkowania?

Wymiar

To wymiar decyduje o tym, czy brodzik spełni swoją funkcję, a kąpiel w kabinie prysznicowej będzie przyjemnością, do której chce się wracać. Najwygodniejsza kąpiel będzie w kabinie szerokości 90 cm. Również brodzik powinien mieć taki wymiar. O wygodzie decyduje również głębokość brodzika. Im głębszy, tym trudniej się do niego wchodzi. Z drugiej strony, głęboki brodzik pozwala wykorzystać go jako mini wannę

Materiał

Do wyboru mamy kilka rodzajów materiału, z którego powstają brodziki. Stal emaliowana, stal szlachetna, a także akryl i porcelana. Najtańsze są brodziki ze stali emaliowanej. Wyróżnia je duży ciężar i sztywność. Niestety nie kojarzą nam się dobrze, ze względu na dawne wanny emaliowane. Ich wadą jest również możliwość łatwego uszkodzenia emalii, na przykład kiedy na dno brodzika spadnie coś twardego i cięższego. Znacznie chętniej wybierane są brodziki akrylowe. Lekkie, łatwe do utrzymania w czystości i odporne. Popularność zbierają również brodziki ze stali szlachetnej. Są eleganckie, mają nowoczesny wygląd i cieszą oko. W dalszym ciągu rzadkością, ze względu na wysoką cenę, są brodziki porcelanowe. Możemy również zrezygnować z brodzika na rzecz podłogi wyłożonej płytkami.

Powierzchnia dna

Jakie powinno być dno brodzika? W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów. Gładkie, a także perforowane. Te drugie zapewniają lepszą przyczepność stóp do mokrego podłoża, chroniąc przez poślizgnięciem. Z drugiej strony, jeśli zależy nam na eleganckim wyglądzie, atrakcyjniej prezentują się brodziki gładkie. Pozostaje pytanie, co jest dla nas ważniejsze – zdrowie czy ładny wygląd brodzika?