Podłoga w łazience

Łazienka zaliczana jest do grupy pomieszczeń mokrych. Z tego powodu, należy większą niż zwykle uwagę poświęcić temu, z jakich materiałów wykonana zostanie podłoga. W grupie najczęściej wybieranych produktów znajduje się ceramika.

Płytki ceramiczne

Ułożone na podłodze płytki gresowe to wygoda płynąca z łatwego utrzymania czystości. Nie ma potrzeby długiego szorowania powierzchni, aby doprowadzić ja do porządku, a jednocześnie mamy niemal nieograniczone możliwości kreowania oryginalnego projektu. Wybierając płytki na podłogę w łazience, należy się kierować kilkoma ważnymi rzeczami:

  • Nasiąkliwość – dziś niemal wszystkie płytki podłogowe są w pełni odporne na działanie wody. Gres szkliwiony lub polerowany nie absorbuje wilgoci. Jednak, w przypadku niektórych modeli płytek zalecane jest impregnowanie ich specjalnymi środkami, zapewniającymi zwiększoną ochronę przed penetracją wody
  • Faktura – wilgotna powierzchnia idealnie gładkich płytek ma jedną zasadniczą wadę – staje się niezwykle śliska. Pomimo naprawdę luksusowego wyglądu, takie płytki nie są zbytnio polecane do łazienek, szczególnie do miejsc, bezpośrednio narażonych na wodę – przy wyjściu z wanny i brodzika. Są dwie możliwości, z których można skorzystać.

1 – zastosowanie płytek  z delikatnie chropowatą fakturą. Zwiększa to przyczepność, a jednocześnie chroni przed poślizgnięciem się.

2 – umieszczenie na podłodze specjalnych mat i dywaników antypoślizgowych. Wydaje się to być najłatwiejszym sposobem na walkę ze śliskimi płytkami. Niestety, nie zawsze taka kompozycja będzie odpowiednim wyborem do każdej łazienki.

  • Format – duże płytki ceramiczne uznawane są za jedne z najbardziej eleganckich i wystawnych. Jednak nie zawsze są polecane do łazienki, szczególnie tej o małych rozmiarach. Zastosowanie wielkoformatowych płytek może stwarzać wiele problemów podczas ich późniejszego docinania i dopasowywania do kształtu podłogi w małej łazience.